Bir söz hayatı değiştirir.

MENÜ
4A Hizmet Dökümü Nedir?

yonetici

96

Yok

4A Hizmet Dökümü Nedir?

4A hizmet kapsamında görülen eski sistemde 4A olarak isimlendirilen SSK’ya prim ödeyenleri kapsar. Aynı zamanda iş yerlerinde sözleşmeli olarak çalışan bireylerde burada yer alırlar. Sigorta kolları içerisinde en çok çalışanın bulunduğu kol olarak göze çarpar.

4A Hizmet Dökümü Nedir?

Hizmet dökümü kişinin üzerine yatırılmış primlerin toplamını görmeye olanak sağlar. Primlerin yatıp yatmadığı kontrol edilebilir gerektiğinde hukuki haklar aranabilir. Aynı zamanda işe başlama ve ayrılış tarihleri döküm içerisinde yer alır. Çalışanın bulunmuş olduğu kurumun sigorta primlerini hangi tutarda maaş tarafından ödendiği görülebilir. Emeklilik ile ilgili merak edilen bütün bilgiler bu sayfada yer almaktadır. Dökümü yazdırma işlemi sonrasında talep edilen kurumlara onay almış bir şekilde verilebilir.

Nasıl Alınır?

E-devlet sitesi içerisinde bulunan sisteme girebilmek için, TC kimlik kartı, banka hesap bilgileri, e-devlet, mobil ve elektronik imza kullanarak erişilebilir. E devlet, kişiden PTT şubelerinden alınan şifre ve TC Kimlik Numarasını isteyecektir. Farklı bir erişim sağlanmak isteniyorsa, mobil ve elektronik imza banka sekmesine ulaşarak giriş sayfası yenilenecektir. Bu adımları gerçekleştirdikten sonra hizmet döküm sayfası çıkacaktır.

4A Hizmet Dökümü Belge Doğrulama

E-devlet üzerinden yapılan işlemde çalışanın hizmet dökümünün orijinal olup olmadığını barkod doğrulaması kontrolü yapılarak gerçekleştirilir. Bireyin vatandaşlık numarasıyla belgede bulunan barkod numarası karşılaştırılıp, hizmet dökümü kontrolü yapılmaktadır.

Barkotlu hizmet dökümü uygulaması ile çıkarılan kağıtlar resmi kağıt geçerliliğini sağlayıp her türlü kredi çekim işlemlerinde, kurumlara, çalışılan iş yerlerine, emeklilik işlemlerinde herhangi bir sahtekarlık olmaması için çıkarılan bir güvenlik önlemidir. Oldukça yerinde yapılmış olup ülkedeki iş sektörlerinde hukuksuzluk, düzensizlik, kanun boşluğu gibi fırsatları kötü niyetli insanlara sunmamaktadır. E-devlet üzerinden çıkarılan dökümler, ikamet edilen il ve ilçelerdeki SGK şubelerinden temin de edilebilir.

 

SON YORUMLAR