Bir söz hayatı değiştirir.

MENÜ
Sabiha Gökçen Kimdir?

yonetici

223

Yok

Sabiha Gökçen Kimdir?

Sabiha Gökçen, Türkiye ‘nin ilk kadın pilotlarından birisi ve dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotudur. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk ‘ün manevi evladıdır. Pilotluk kariyeri boyunca 32 ‘si muharebe görevi olmak üzere yaklaşık 8.000 saat uçuş gerçekleştirmiştir. Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı ‘na adı verilmiştir.

Sabiha Gökçen Kimdir? 1913 yılında Bursa ‘da dünyaya gelmiştir. Daha ufak yaşlarda annesini ve babasını kaybeden Sabiha, abisiyle beraber Bursa ‘da yaşamaktadır. Atatürk ‘ün 1925 yılında Bursa ‘yı ziyarete gelmesiyle Sabiha heyecanlanır ve bir an önce Atatürk ‘le konuşmak ister. Bunu başararak Atatürk ‘le tanışır ve ona yatılı okula gitmek istediğini söyler. Bu okuma istekliliğinden dolayı Atatürk etkilenir ve abisinin de izniyle evlat edinip yanına alır. Daha sonra Sabiha Atatürk ‘ün diğer manevi kızlarıyla birlikte ilkokul eğitimini sürdürür. Daha sonra Arnavutköy Kız Koleji ‘nde, bir süre sonra da Üsküdar Kız Lisesi ‘nde eğitim görür. Ancak hastalığı nedeniyle okuluna devam edemez. Heybeliada ve Viyana ‘da tedavi altına alınır. Viyana ‘dan sonra ise Paris ‘e geçerek bir süre de orda bulunur.

Bütün bu tedavi sürecinde Türkiye ‘deki yaşamına hasret düşen Sabiha, tedavisi biter bitmez geri döner. Kendisine geliştirmek için henüz bir alan seçememiştir. Ayrıca, 1934 yılında çıkan Soyadı Kanunu ile Atatürk kendisine Gökçen soyadını vermiştir. Sabiha Gökçen uçuş ile 1935 yılında yeni kurulan Türk Kuşu okulunun açılış töreninde Rus öğretmenlerin planörleriyle yaptıkları gösteriyle tanışır ve oldukça etkilenir. Atatürk ‘e kendisinin de denemek istediğini söyler. Atatürk bu istek üzerine kendisini tebrik eder ve Türk Kuşu ‘nda birkaç ay eğitim alır. Daha sonra ise Rusya’ya birkaç arkadaşı ile birlikte planör öğretmenliği eğitimi almaya gider. Burada planör öğretmenliği diplomasını alır ve ülkeye döner. Atatürk kendisine onunla ilgili planını açıklar ve onun ilk askeri kadın pilot olacağını söyler. Bunlarında ardından Sabiha Gökçen ‘i Eskişehir Askeri Tayyare Okulu ‘na gönderir. Buradaki tek kadın olarak özel eğitimini ilkokul hocasıyla birlikte tamamlar ve 2 yıl sonra Dersim Harekatı ‘na katılarak ilk kadın savaş pilotu olur. Buradaki başarısıyla Türk Hava Kurumu Murassa Madalyası’nı alan ilk kadın pilot olur.

1938 yılında Atatürk ‘ün vefatıyla anıları son bulmaktadır. Sabiha Gökçen 1955 yılına kadar Türk Kuşu Okulu ‘nda başöğretmen olarak görev alır. 1940 yılında evlenip kocasına kendi soyadını vermiştir ancak 3 yıl sonra kocasını kaybetmiştir. 22 Mart 2001 yılında ise hayatı gözlerini yummuştur.

SON YORUMLAR