Bir söz hayatı değiştirir.

MENÜ
İlk Kadın Hakem Kimdir?

yonetici

249

Yok

İlk Kadın Hakem Kimdir?

Lale Orta Türkiye’de ilk kadın futbol spikeri, ilk kadın futbol hakemi ve futbol üzerine yazdığı ‘Analitik Bir Yaklaşım’ teziyle futbol alanındaki ilk kadın doktordur unvanını almıştır. Lale Orta’nın hakemlik kariyeri boyunca hem Türkiye’de hem de Avrupa’da aldığı sayısız ödül ve sayısız başarısı vardır.

Eğitim Hayatı

Lale Orta Aslen Marmara Üniversitesi’nde işletme okumuştur. Ancak sonrasında doktorasını Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu bölümünde spor yönetimi hakkında yapmıştır.

Futbolculuk Hayatı

Lale Orta 1976 yılında Dostluk Spor’da kalecilik yapmaya başlamıştır. Dostluk Spor Türkiye’deki ilk kadın futbol takımı olma özelliğini taşır. Türkiye Futbol Federasyonu’nun açmış olduğu ‘Aday Hakemlik’ kurslarında başarılı olmuş ve 1986 yılında hakem olmuştur. Lale Orta hakem olduktan sonra futbolu hemen bırakmamış ve kalecilik kariyerine 3 yıl daha devam etmiştir. Nihayet 1989 yılında kaleciliği bırakmış ve sadece hakemliğe yönelmiştir.

Başarıları

Lale Orta’nın başarıları sadece ülkemizle sınırlı kalmamıştır. Lale Orta FIFA tarafından seçilen 54 hakemlik elit hakem kategorisine girmiştir. Lale Orta bunu başarabilen ilk kadın Türk hakem olmuştur.

Sonrasında 2002 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından Avrupa’da Spor ve Kadın ödülüne layık görülmüştür. Bu başarılarına UEFA da kayıtsız kalmamıştır ve Lale Orta’yı 2003 yılında 1. klasman hakemlerine dahil etmiştir. Lale Orta bu başarılarının ardından üst seviyedeki maçların vazgeçilmez hakemlerinden olmuştur. Kadın futbol hakemliğinin kulüpler düzeyinde zirvesi olan 2005 Kadınlar UEFA Kupası final karşılaşmasını yönetmiştir.

Hakemlik Hayatı Sonrası

Lale Orta son maçına 2005 yılı Dünya Kupası grup maçlarında çıkmıştır. Sonrasında bir açıklama yapmıştır. Bu açıklamada hakemliğin bıraktığını ancak spordan uzaklaşmayacağını söylemiştir. Lale Orta Türk sporuna hayatını adamış isimlerden biri olmuştur. Şu anda ise kendisi Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi’nde görev almaktadır. Bu üniversitede Beden Eğitimi ve Spor Bölümü başkanlığı görevini halen sürdürmektedir.

 

SON YORUMLAR