Bir söz hayatı değiştirir.

MENÜ
Charlie Chaplin Kimdir?

yonetici

201

Yok

Charlie Chaplin Kimdir?

Charlie Chaplin, tüm dünya sinemasının en önemli isimlerindendir. Komedyen, oyuncu ve yönetmen kimlikleriyle akıllara kazınan Chaplin’in bu kimlikleri yanı sıra film müziği besteciliği ve yazarlık da yaptığı bilinmektedir.

Özel Hayatında Chaplin

Gerçek adı Charles Spencer Chaplin olan ve 16 Nisan 1889’da Londra’da dünyaya gelen Chaplin, 25 Aralık 1977’de İsviçre’de hayata gözlerini yummuştur. Anne babasının o daha çok küçükken boşanmasıyla hayatın zorlukları başlamıştır. Ses sanatçılığı yapan annesinin 1894 yılında sesini kaybetmesiyle birlikte maddi zorluklar yaşamaya başlamışlardır. Annesinin yaşananlara dayanamayıp bir kliniğe yatması ve klinikte hayatını kaybetmesi ardından abisi Sydney ile babasının yanına yerleşmişlerdir. Babasıyla ilişkisini asla düzeltemeyen Chaplin, 1901 yılında da alkolizmden babasını kaybetmiştir. Kadınlara düşkünlüğüyle de sıkça adı anılan Chaplin, dört evlilik yapmıştır ve bu evliliklerden on bir çocuğu olmuştur.

Chaplin’in Sinema Dünyası

İlk kez 9 yaşında profesyonel olarak sahneye çıkan Chaplin’in en büyük şansı önce abisiyle beraber dahil olduğu ve birlikte çok sayıda turneye çıktığı “Fred Karno” kumpanyası, daha sonra ise onu bir oyunda fark eden yönetmen Mack Sennet olmuştur. Fark edildikten sonra ise 1914 yılında “Making a Living” isimli ilk filmini çekmiştir. 1918 yılında kendi film şirketini kuran Chaplin, filmlerine politik görüşlerini yansıtmaktan hiçbir zaman çekinmemiştir. Sistemi açıkça eleştirmekten korkmaması, kendisinden oldukça rahatsız olan bir kitlenin oluşmasına sebep olmuştur. Bu kitle dolayısıyla vergi borcu, kadınlara düşkünlüğü gibi konularda üzerinde çok baskı kurulmuş ve Chaplin daha fazla dayanamayarak 1952 yılında ülkesini terk ederek İsviçre’ye gitmiştir. Yarattığı “Şarlo” isimli karakteri, dünya sinemasının en önemli anti kahramanlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Trajik çocukluk hayatı ve başarılı olamadığı evlilikleriyle üzücü biz özel hayata sahip olan Chaplin, kariyerinde unutulmaz filmlere ve sağlam karakterlere yer vererek sinema dünyasına adını kazımayı başarmıştır.

 

SON YORUMLAR