Bir söz hayatı değiştirir.

MENÜ
Türkiye Hangi Yarım Kürede?

yonetici

39

Yok

Türkiye Hangi Yarım Kürede?

Türkiye’nin hangi yarım kürede olduğu sorusunun yanıtı için önce yarım kürenin ne demek olduğunu bilmek gerekir. Yarım küre, Dünya’yı hayali olarak iki parçaya bölen ekvator çizgisinin alt ve üst tarafında kalan iki bölgeye verilen isimdir. Ekvator çizgisinin üstünde kalan kısmına Kuzey Yarım Küre, altında kalan kısmına ise Güney Yarım Küre denir. Türkiye bu yarım kürelerden Kuzey Yarım Küre’de bulunur.

Türkiye’nin Kuzey Yarım Kürede Olduğunu Nereden Anlaşılır?

Kuzey Yarım Küre ‘ye güneş ışınları güneyden geldiği için gölge her zaman kuzeyi gösterir. Dağların güney yamacı kuzey yamacından daha sıcaktır. Yani burada hava daha sıcak olur. Bu sebeple tarım ürünleri güney tarafında daha çabuk olgunlaşır. Kuzeyden esen rüzgarların sıcaklığı düşürdüğü, güneyden esen rüzgarların ise sıcaklığı arttırdığı görülür. Sıcaklıklar güneyden kuzeye gidildikçe azalır. Turizm sezonu güney kıyılarında önce başlar.

Türkiye’nin Coğrafi Konumu Ve Özelikleri

Kuzey Yarım Küre’de yer alan Türkiye, eski dünya karaları olarak bilinen Asya-Avrupa karalarının birbirine en çok yaklaştıkları stratejik bir bölgede yer alır. Stratejik bir bölgede yer alması ülkenin sosyal, politik ve ekonomik durumunu etkiler. Türkiye’nin hangi yarım kürede olduğu, matematiksel ve özel konumu genel kültür sorularında karşımıza çıkabilir.

Türkiye ılıman kuşak dediğimiz orta kuşakta yer alır. Ilıman kuşakta yer alıyor olması sebebiyle dört mevsimin yaşandığı ülkelerden biridir. Ülkenin doğusu ve batısı arasında 76 dakika yerel saat farkı bulunur.

Türkiye’nin Özel Konumuna Dair Özellikleri

Üç tarafı denizlerle kaplıdır. Yükselti batıdan doğuya gidildikçe artış gösterir. Bu sebeple batıdan doğuya gidildikçe sıcaklık azalır. Yakın bir jeolojik zamanda oluşmuş olması nedeniyle kırıklı arazisi fazladır. Bu nedenle depremler sık görülür. Boğazlara sahip olması nedeniyle jeopolitik önemi fazladır.

 

SON YORUMLAR