Bir söz hayatı değiştirir.

MENÜ
TEOG Nedir?

yonetici

47

Yok

Ortaokul son sınıf öğrencilerinin yıl boyunca haşır neşir oldukları sınav TEOG. Son yıllarda eğitim sisteminde yapılan değişiklikler sonucunda kelime dağarcığımıza bir yeni kelime daha eklendi: Teog. Haliyle herkes teog nedir diye merak etmeye başladı. Kısaca teog’un ne olduğundan bahsetmek gerekirse, temel öğrenimini tamamlayıp liseye geçecek olan öğrencilerin girdiği sınavın adıdır teog.

 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi

Teog nedir diye merak edenler, aslında teog açılımını okusalar bu da açıklayıcı olabilir. Merak edilen teogun açılımı; ” Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi ” dir. 8 yıllık eğitim sürecinden çıkan öğrencileri lise hazırlığı karşılar. Herkes iyi bir liseye gitmek ve oradan da iyi bir üniversiteye gitmek ister. Bu yüzden özellikle temel eğitimin son yıllarında liseye hazırlanma süreci başlar.

Çoğunlukla okula ek olarak kurslara ve özel derslere gidilir. Öğrenci bir anda kendisini yoğun bir tempo içerisinde bulur. Teog toplamda 12 sınavdan oluşur. Eskiden öğrenciler ortaokulun sonunda tek bir sınava giriyorlardı. Daha sonra sbs sistemine geçildi ve 6.7. ve 8. sınıf sonlarında olmak üzere 3 sınav sistemine geçildi. Ancak son olarak teog sistemine geçildi.

 Öğrencilerin Sorumlu Olduğu Dersler

Teog sınavlarında öğrencilerin sorumlu olduğu dersler ise şöyledir: Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi.

Dolayısıyla yukarıda sayılan derslerin öğrenciler tarafından çok iyi çalışılması gerekmektedir. Çünkü öğrencilerin liseye geçmelerini sağlayacak olan teog sınavlarında bu derslerden test soruları sorulmaktadır.

Velilerin bu konuda bilinçli olmaları ve teog nedir sorusunun cevabını iyice öğrenmeleri gerekir. Çünkü bu süreçte öğrencilerin psikolojileri de büyük önem taşıyor. Kendisini bir anda sınavların içinde bulan çocuklar bu dönemde biraz bunalabilirler. Ancak sistemi iyi bir şekilde bilen bilinçli ebeveynler ve öğretmenlerin de yardımı ile teog dönemi başarılı bir şekilde geçirilebilir.

Teog da 2 dönem süresince toplamda 12 tane sınava giren öğrenciler, her sınavda 20 adet çoktan seçmeli soru çözmektedir. Genellikle öğrenciler sınava kendi okullarında girmektedir. Diğer sınavlardan farklı olarak teog\’da yapılan yanlışlar doğru götürmez. Sınavlar 100 puan üzerinden değerlendirilir. Her bir soru 5 puan değerindedir. Bu yazıda sizlere teog hakkında bilgi vermeyi amaçladık.

 

SON YORUMLAR