Bir söz hayatı değiştirir.

MENÜ
Sınav Öncesi Kaygıları Önlemek İçin Neler Yapmalısınız?

yonetici

18

Yok

2017 2018 eğitim öğretim süreci başladı. Öğrenciler bu sene TEOG, YGS ve LYS gibi sınavlara katılacaklar. Sınav öncesi çalışmalarda öncelikle kişiler başarılı bir sonucu elde edebilmeleri için yapmaları gereken en önemli etken sağlıklı bir şekilde düşünme ve planlı bir şekilde hareket etmektir.

Plan sizin günlük yaşantınızda var olan düzeni en iyi seviyeye çıkartmanıza aracı olur. Günlük rutin faaliyetlerin içinde yer alan planın sağlıklı sonuçlar verdiğini bilmelisiniz. Eğer çok çalıştığınıza inanmış iseniz sonucun pozitif olmasını bekleyin. Zaten her başarı iyi bir sonuç almanıza katkıda bulunur. Sınav öncesi kaygıların oluşması so derece normal bir durumdur.Sizde yoğun bir şekilde oluşan heyecan uykunuzun bölünmesine neden olur. Bu telaşlar sizde sağlıklı düşünmeme olgusunu geliştirir. Öncelikle bunları yenmek oldukça basittir. Ne yapmanız gerektiği hakkında sizleri doğru bir şeklde aydınlatacağız.

Uyku düzeni sağlanmadığı zaman bildiklerinizi yorgunluk dolayısıyla unutcaksınız. Sınavınıza bir kaç gün kala her gün doyurucu bir şekilde uyuyun ve yorulan beyninizin dinlenmesine izin veriniz. Mümkün oldukça kafein içeren kahve ya da çay içimine son verin. Özellikle sınava son zamanlar kala sizin daha sağlıklı beslenmeniz gerekir. Örneğin gece uyumadan ılık süt içme alışkanlığı edinin. Bildiklerinizi unutmamak için birkere çalıştığınız konuları gözden geçirin. Sürekli acaba başarabilir miyim gibi sorulardan uzak durun. Kafanızda bir şeyi önceden netleştirin. Bu sizin daha sağlıklı sınav sonuçları alamanıza yardımcı olacaktır.

Sınav öncesi kaygıları önlemek için düzenli bir sistem oluşturun. Karışık çalışmayın. Bir gün matematik çalışın ertesi gün sözel. Aynı gün hepsini çalışarak beyninizin karışmasına sebep olmayın. Sistematik bir şekilde çalışarak büyük başarılar elde edebilir ve sınav sonrası en iyi puanları alarak mutlu olabilirsiniz. Karamasar olmayın aksine istikrarlı olun. Ben yapabilirim olgusundan vazgeçmeyin. Kendinize inanarak doğru yolu seçin ve hayallerin sadece hayalden ibaret olmadığını anlayın. Hayal etmek yerine gerçeği yaşayın ve başarın. Sınav kaygısını yenmek zor değildir. Peki sınav kaygısı tam olarak nedir bunu yenmek için hangi yolları izlemek gerekir bir de bu konuda sizleri doğru bir şekilde aydınlatalım.

Sınav Kaygısı Nedir? Sınav Kaygısını Gidermek İçin Test Çözün!

SON YORUMLAR