Bir söz hayatı değiştirir.

MENÜ
Sınav Kaygısı Nedir? Sınav Kaygısını Gidermek İçin Test Çözün!

yonetici

19

Yok

Başarılı bir birey olma ve meslek sahibi olmak için kişiler ders ve üniversite sınavlarını geçmek için yoğun bir şekilde çalışırlar. Sınav kaygısı o yoğunluğun üzerinde ve bilinç altında gelişen korkular ile ortaya çıkar. Bunun nedeni fazla çalışmasına rağmen ya başarısız olursam soruları olur.

Neredeyse her öğrenci bu durumun içine girmektedir. Özellikle başarısız kişilerin en büyük korkusu dersi geçememektir. Sınav kaygısı genelde sınava son gün kala başlar. Bu heyecan hızlı bir şekilde arttığından kişi çalıştıklarını unutabilir. Bunun için sınav öncesi hazırlıklarında kendine öz güveni en yüksek potansiyellerde olması gerekir.Sınav kaygısı nasıl geçer sizlere bu konuda yardımcı olmak istiyoruz.

8.sınıflar ve lise mezunları her sene olduğu gibi bu senede sınava girecekler. TEOG, YGS ve LYS hazırlıkları şimdiden başlamış durumda. Teog sınavına hazırlanan öğrenciler o haftaya kadar düzenli bir şekilde hazırlanacaklar. Sınav hazırlığından sonra sınava en az 4 gün kala çalışmayı kesin. Sürekli aynı heyecanla çalışmak sizin bildiklerinizi unutmanıza neden olabilir.

Sağlıklı beslenin ve uyku düzenini en iyi şekilde sağlayın. Sabahlara kadar çalışıp ertesi günü sınava girme telaşı başlar. Uykusuz yorgun bir beyin algılamanızda bir takım sıkıntılar yaşamanıza neden olabilir. Sınava bir gün kala erken uyuyun. Sabah uyandığınızda ılık bir duş alın. Günlük rutin sporunuzu her zaman ki gibi sürdürün. Kas ve egzersizliklerin iyi çalışması için kas gevşetici hareketler yapın. Güçlü bir kahvaltı yapın.

Kahvaltıda zihin açacak gıdaları tercih edin. Portakal suyu,bir avuç kadar ceviz ve pekmez tüketmeyi unutmayın. Diğer protein içerikli kahvaltılıkları da tüketmeyi ihmal etmeyin. Sonra derin bir nefes alın verin. Bu uygulamayı on kere uygulayın rahatlayacak ve kendinize olan güveniniz artacaktır. Bildiğiniz duaları okuyun ve her şeyin hayırlısını isteyin. Zaten çok çalışmış iseniz bu durumu başarı ile kazanacaksınız. Sınav kaygısını yenmenin en güzel yolu sakin olmak ve kendine sonsuz güvenmektir.

Bol bol çıkmış sorular ve konu ile ilgili testler çözerek kaygıyı azaltabilirsiniz. Konu hakimiyeti sınava dair kaygı ve ebdişeleri giderecektir.

SON YORUMLAR