Bir söz hayatı değiştirir.

MENÜ
Çocuklarda Okula Uyum Sorunları

yonetici

27

Yok

Çocuklarda Okula Uyum Sorunları

Okula Uyum Sorunu Nedir? Genellikle okulla ilk tanışma zamanında anaokulu başlangıcında ya da ilkokula başlandığında görülen aileden kopamama durumu, anne ve babasının yanından ayrıldığı zamanda aşırı tepkisel davranışlar şeklinde kendini gösteren bir ayrılık kaygısıdır.

Çocuklarda Okula Uyum Sorunları Nelerdir ve Neden Olur?

Çocuklarda okula uyum sorunları sadece bir genel kültür konusu olarak öğrenilmemelidir. Aileler bu konuyu iyi benimsemelidir ve çocuklarını anlamaya çalışmalıdır. Öncelikle bu durumun normal olduğu kabul edilmeli ve bu problemle başa çıkmak için iş birliği şeklinde çalışılmalıdır. Yıllarca her anında ailesi ile birlikte olan çocuk ailesine bağlanır ve hatta bağımlı hale gelir. Anne ve babası sürekli yanındadır ve onunla ilgilidir. Nereye gitseler götürürler ama bir gün öyle bir zaman gelir ki anne ve baban seni yüzlerce yabancının arasına bırakır ve gider. Çocuğun gözünde okulun ilk günü böyledir. Doğal olarak aşırı tepki verebilir. Yaşanılan bu ayrılık kaygısı ile baş edebilmenin ilk yolu çocuğu aşamalı olarak okula alıştırmaktır.

Okula gelmeden önce çocukla okul hakkında konuşulmalı, okulun ne olduğu orada neler yapılacağı, neden gitmesi gerektiği gibi konulara açıklık getirilmeli. Daha sonra okulun ilk günleri anne ya da baba önce çocukla beraber çocuğun sırasında oturmalı ve olumlu, sıcak bir atmosfer yaratılarak buranın korkulmaması gereken güvenli bir yer olduğu hissettirilmelidir. Çocuk için en güvenilir kişiler anne ve babalarıdır. Bu nedenle onların iyi, güzel, doğru, yanlış, kötü vb. karşıladığı her şey çocuklar tarafından da öyle algılanır.

Daha sonraki günlerde anne sınıfta değil de kapı önünde, daha sonra okulun bahçesinde bekleyerek kademeli olarak alıştırmalıdır. Çocuğa okulu sevdiren öğretmenlerdir. Öğretmen çocuğa sıcak, ılımlı, anlayışlı karşılamalı ve çocuğun okula uyum sorununu tetikleyecek davranışlarda bulunmamalıdır. Okul çocuk için eğlenceli bir ortam haline getirilmelidir.

Okulun ilk günü eğitici oyunlarla, sosyal aktivitelerle çocuğun okula, arkadaşlarına, öğretmenine ısınması sağlanmalıdır. Okula uyum sorununu aşmak amacıyla küçük sınıflar okula bir hafta erken başlatılarak çeşitli uyum aktiviteleri yaptırılır. Okul tanıtılır. Hangi ihtiyaçlarının nerede giderileceği konusunda bilgi verilir. Okulun kuralları tanıtılır ve kuralların neden olması gerektiği üzerinde konuşulur. Önceden sadece birinci sınıflara düzenlenen bu uygulama 2017-2018 eğitim öğretim döneminde 1,5 ve 9. Sınıflara da uygulanmıştır. Yeni okula, yeni sınıfa, yeni bir ortama alıştırmak gamacıyla yapılan bu uygulama öğrencilerin yabancı bir ortamdaki ilk kaygılarının giderilmesine yönelik bunun gibi birçok oryantasyon çalışmasını kapsamaktadır.

SON YORUMLAR