Bir söz hayatı değiştirir.

MENÜ
Çocuklarda Beslenme Ve Zeka Gelişimi

yonetici

55

Yok

Beslenme karın doyurmak değil, sağlıklı bir yaşam sürebilmek için vücudun ihtiyacı olan besinleri doğru ve dengeli şekilde tüketmektir. Beslenme, bu bakımdan çocuklar için oldukça önemli bir konudur. Çocukluk, aynı zamanda insanoğlunun büyüme evresidir. Fizyolojik ve zihinsel gelişimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için doğru beslenme şarttır. Doğru beslenme konusunda ebeveynlere de büyük görevler düşmektedir.

İnsan sağlığının korunması ve iyileştirilmesi açısından en önemli etken beslenmedir. Doğru beslenmenin önemi bebeğin anne karnında olduğu andan itibaren kendini göstermektedir. Anne adaylarının hamilelik sürecinden başlayarak beslenmelerine dikkat etmeleri bebek sağlığı açısından belirleyici faktördür. Bedensel, ruhsal sağlığın yanında sosyal sağlık açısından da beyin gelişiminin doğru şekilde gerçekleşmesi gerekmektedir. Tüm bunlar doğru beslenme şekline bağlıdır.

Çocuklarda Zeka Gelişimi

İnsanları diğer canlılardan ayıran en temel faktör beyindir. Beyinin fonksiyonlarını etkin şekilde kullanabilmek için beyin gelişimi açısından doğru beslenme yöntemi izlenmelidir. İnsanın dünya ile kurduğu tüm ilişkiler beyin sayesinde gerçekleşmektedir. Beynin verdiği komutlar ile hayat sürdürülmekte ve şekillenmektedir. İnsanın kontrol merkezini oluşturan beyin, anne karnından itibaren gelişim göstermeye başlamaktadır.

Beyin gelişimi dünyayı hissetmek, anlamak ve tepki verebilmek için komuta zincirinin en üst sırasında bulunmaktadır.Sağlıklı yaşam için beslenme alışkanlığının, küçük yaşlardan itibaren çocuklara verilmesi gerekmektedir. Böylece fizyolojik gelişimin yanında, beyin gelişimi de olması gerektiği çizgide ilerleme gösterebilir.

Çocuklarda Beslenme Nasıl Olmalı?

Çocuk yaşlarda edinilen beslenme alışkanlığı, ilerleyen yıllarda ve hayat boyunca sağlıklı birey olmanın temel dinamiğini oluşturmaktadır. İlerleyen yaşlarda insanların karşısına çıkan şişmanlık ve obezite sorunları da çocuk yaşlarda doğru beslenme ile önlenmiş olur. Çocuğun ailesini her konuda olduğu gibi beslenme konusunda da örnek aldığı unutulmamalıdır. Bu nedenle evdeki tüketim, çocuğun beslenme alışkanlığı üzerinde etkili olan birincil faktördür.

Evlerde meyve ve sebze ağırlıklı tüketim çocukların da bu beslenme şeklini benimsemesini sağlayacaktır. Mutfakta sağlıklı besinler tercih edilmeli ve hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Özellikle yoğun katkı maddesi içeren kola, cips gibi abur cubur olarak nitelendirilen gıdalardan uzak durmakta fayda var. Öğünler kesinlikle atlatılmamalı ve genel olarak sebze ile baklagil ağırlıklı tüketime önem verilmelidir.

Çocuklar için hazırlanan beslenme çantasında sağlıklı besinlere yer verilmeli ve fast food gıdaların tüketilmesine müsade edilmemelidir. Özellikle kahvaltı öğününe büyük önem verilmeli, çocukların hergün kahvaltı yapması sağlanmalıdır. Çocukların sevmediği besinler mümkünse şekillendirilerek çocuklara sevdirilmelidir. Çocuk gelişiminde önemli rolü olan balık tüketimine de gereken önem verilmelidir.

SON YORUMLAR