Bir söz hayatı değiştirir.

MENÜ
Ailenin Çocuk Üzerindeki Etkileri

yonetici

25

Yok

Ailenin Çocuk Üzerindeki Etkileri

Eğitim öğretim hayatı çocuklar için ailelerde başlamaktadır. Aile eğitimin temel taşı olurken öğretim süresi boyunca da veli sıfatı ile çocuğunun üzerinde etkili olmaktadır. Ancak bu noktada ailelere oldukça fazla yük düşmektedir.

Çocukların eğitim hayatlarının şekillenmesinde ve okula olan bağlılıklarının artmasında veya azalmasında en önemli etken aile faktörü olmaktadır. Bu nedenle de ailelerin çocuklarının eğitiminde bilinçli, dikkatli ve istekli olması en doğru yol olacaktır. Çünkü ailenin çocuk üzerindeki etkisi son derece önemli olmakla birlikte aynı zamanda hayati bir durumu da ifade etmektedir.

Aileler öncelikle çocukların yeteneklerini ve isteklerini en iyi şekilde keşfetmeli ve çocuğunu doğru bir eğitim sistemine yönlendirilmelidir. Ailelerin en büyük yanlışı çocuklarının istekleri ve beklentisi dahilinde değil de kendi istekleri doğrultusunda bir eğitim almasını istemesidir. Örneğin çocuk iyi bir sözel öğrencisiyken onu zorla sayısal bölümüne kaydırmak oldukça yanlış bir davranış olacaktır. Hayalinizdeki meslekleri çocuklarınıza biçmemeli ve onları kendi istedikleri alanlarda eğitim aldırmalısınız.

Çocukların Eğitiminde Velilere Düşen Görevler

Bu sayede hem onların istediklerini gerçekleştirmiş olacak hem de yeteneklerinin daha kolay şekilde açığa çıkmasını sağlayacaksınız. Eğitim öğretim hayatı boyunca çocuğunuza karşı despot bir tavır değil onu cesaretlendirecek ve yanında olduğunuzu hissettirecek şekilde davranmanız daha doğru olacaktır. Derslerindeki başarısızlıkların nedenlerini bulmanız ve bu nedenleri çocuklarınıza doğru bir dille anlatmanız onların ders başarısını geri getirecektir.

Her çocuk belli yaşlarda olaylara karşı farklı reaksiyonlar göstermektedir. 8 yaşında bir çocuk ile 16 yaşında bir çocuğun farklı algısı ve olaylara karşı farklı bir bakış açısı bulunmaktadır. Bu yüzden de onların yaş aralığına göre davranışlar sergilemek en iyi çözüm yolu olacaktır.

Çocuk eğitiminde en önemli nokta ise onlara yaklaşımlarınız oluşturacaktır. Baskı ve diğer arkadaşları ile kıyaslama gibi durumlar onları daha kötü bir duruma sürükleyecektir. Eğitim hayatındaki olumsuzlukları baskı yapmadan ve kıyaslamaya girmeden çözmeniz gerekir. Bu aşamada da sürekli çocuklarınızın yanında olduğunuzu onlara gösterin ve okul yaşamının ne kadar gerekli olduğu, istese başarabileceği ve hayata daha iyi bir birey olarak başlayacağı konusunda çocuklar ikna edilmelidir.

SON YORUMLAR