Bir söz hayatı değiştirir.

MENÜ
3 Yaşındaki Çocuğa Dini Eğitim Nasıl Verilir?

yonetici

40

1

3 Yaşındaki Çocuğa Dini Eğitim Nasıl Verilir?

Üç yaşının başlarındaki çocuklar dengesiz, olumsuz, isyankar, karasız, vurdumduymaz hiçbir şeyden habersizdirler. Anne, baba, kardeş, abi, abla sözü dinlemez büyüklerine karşı laf dinlemezdir.

Büyüklerinin onlardan istedikleri şeyin tam tersini yapar, başka şeylere odaklanır. Kısıtlandığı zamanlarda öfkelenir, kin duyar, kendi başına iş yapmaya çalışır. Fakat bu dönemde oluşan saplantılar, takıntılar, arzular, ruhsal bunalımlar ileri ki yıllara taşınır. İnatçılık ve direnç belirtileri şekline dönüşebilir. Bu yüzden çocuklara bir takım dini içerikli bilgileri zorla verme, ibadet kalıplarını öğretme gibi çabalara girerek çocuğunuzla inatlaşıp ona bazı şeyleri dayatmayınız. Eğer bu hareket içerisine girerseniz çocuk, bu konuları olumsuz algılar ömür boyu bir antipati oluşturur. Ömür boyu olumsuz bakış açısına sahiplik kazanır.

Bu yaş grubuna çok dikkatli özen göstererek davranılması gerekilir. Çocuğun tam algıları açık olduğu bu yaş grubunda öğrenim kazanımı çok hazırdır. Onları istemediği bir dini faaliyeti gerçekleştirmeye zorlamamalısınız.

3 yaşın sonlarına doğru çocukta sakinlik dönemi başlar. çocuk daha dengeli daha özenli konuştuğunu fark etmeye başlar. Duracağı yeri bilir neyin iyi neyin kötü olduğunu kavrayabilir. En çok soru sorma yaşıdır 3 yaş ”neden, niçin, sebebi ne ” ilerle konuyu irdeler. Bu yaş sizin vereceğiniz güzel sağlıklı bir eğitim ile güzelleşecek bir yaştır. Allah’a , meleklere dair nereden geldik kim yarattı bizi sorularıyla hayatı irdelemeye başlar. İman esaslarını merak eder, Hz. Peygamber hakkında bilgi edinme açlığındadır. 3 yaş çocuğunun sinir sistemi daha hazır olmadığı için vereceğiniz uzun süreler hızlı sıkılmasına, bunalmasına, pes etmesine yol açar. İmandan uzaklaştırır, onun huyuna suyuna göre gitmelisiniz ne çok sıkmalı ne çok rahat bırakmalısınız. İyi bir dille imanı aktarmalı, ibadeti anlatmalısınız, bunu neden yapması gerektiğini kime yapacağı ne için yapacağını sizin belirtmeniz gerekir aklına yerleştirmelisiniz. Bu süreçte çocuğunuza anne ve baba ile birlikte namaz kılmayı alıştırmalısınız Fakat ısrarcı olursanız çocuğunuzun dinden nefret etmesine yol açarsınız.

Çocuğunuza dini eğitim setleri alabilir eğitimini eğlenceli hale getirerek sevdirebilirsiniz.

Bu yaş çocuklara Kur’an’ı yüzünden okumayı öğretebilirsiniz, Cüz öğretmek için fakat beklemelisiniz çünkü çok erken olduğu düşünülüyor.

Büyükleri model alma döneminde olan küçükler sizi örnek alacaktır o yüzden yaptıklarınızla söylediklerinizle aslında çocuğunuzun en büyük teşvikçisi siz olacaksınız. Çocuk oyun oynamak isterken, anne derse mecbur etmemeli sakin davranmalı anlayışlı olmalı onun bir çocuk olduğunu unutmamalı. Fakat devrini, fırsatını yakaladığı an ise çocuğunu boş geçmemelidir.

 

1 YORUM VAR
Doğan 1 Mart 2018 - 00:53

Hangi formasyonda var , Soyut olan şeyleri bu yaşlarda öğretmek çocuğa ne kadar büyük zarar verir . Ergin insanlar bile , aynı şekilde algılayamıyor. Bu hangi bilimde var yazın , ben de öğreneyim !

Cevapla
SON YORUMLAR