Bir söz hayatı değiştirir.

MENÜ
Elmalı Tarçınlı Kurabiye Tarifi

yonetici

157

Yok

Elmalı Tarçınlı Kurabiye Tarifi

Elma ile tarçının uyumunu bilmeyen yoktur herhalde. Elmalı tarçınlı kurabiyeler, kekler, pasta ve tartlar saymakla bitmez bu eşsiz uyumla yapılan tatlılar. İşte onlardan biride elmalı tarçınlı kurabiyedir. Dışı ağızda dağılan içi ise yumuşacık karamelleşmiş elmalı tarçınlı harç ile bezeli beş çaylarımızın vazgeçilmez lezzeti haline gelmiş elmalı tarçınlı kurabiyenin farklı bir görünüme sahip hali olan elmalı gül kurabiyenin tarifini sizlerle paylaşacağız.

Elmalı Gül Kurabiye

Malzemeler:

Hamuru İçin:

250 gr oda sıcaklığında yumuşamış margarin

3 su bardağı un

1 çay bardağı yoğurt

1 kahve fincanı pudra şekeri

Kabartma tozu ve vanilya

Çay kaşığının ucu ile tarçın

İç Harcı İçin:

5 adet rendelenmiş elma

1 çay bardağı şeker

Miktarı isteğe göre tarçın ve ceviz

Yapılışı:

Unun ortası havuz şeklinde açılarak yoğurt ve yumuşamış margarin eklenip yavaşça yoğrulmaya başlanır sonra sırasıyla pudra şekeri, kabartma tozu, vanilya ve tarçın ilave edilerek hamur iyice yoğrulur. Kulak memesi kıvamına geldiğinde tarçınlı kyrabiye hamurumuz hazır hale gelmiş oluyor. Hamurumuz hazır olduktan sonra iç harcı için rendelenmiş elma ve şekeri orta harda yanan ocağa alarak ara sıra karıştırarak karamelize bir harç elde ediyoruz. Harcımızı ocaktan indirmemize yakın tarçın ve cevizi de ilave ederek biraz daha karıştırıyor sonrasında ocaktan alarak soğumaya bırakıyoruz.

Hamurumuzu gül şekline getirebilmek için bir miktar hamur alıp merdane yardımıyla orta kalınlıkta açıyoruz sonrasına su bardağının ağzı ile yuvarlak parçalar kesiyoruz. Kestiğimiz yuvarlak parçaların kenarları beş eşit şekilde ortasında boşluk kalacak şekilde kesilir. Orta da kalan boşluğa iç karcı konularak kenarlarda ki kesikler birbirinin üzerine gelecek şekilde yukarıya doğru toplanır. Gül şeklini alan kurabiyeler yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizilerek fırına verilir Piştikten sonra fırından alınarak ılıyınca üzerine pudra şekeri serpilerek servis yapılı.

SON YORUMLAR